REHBERLİK SERVİSİ

İnsanların parmak izi ne kadar özel ise her çocuk da o kadar özel ve değerlidir.

Bilindiği gibi hayatın ilk ve en önemli adımı okul öncesinde atılır bu nedenle çocuklarımıza uygun eğitim ortamlarını yaratmak onların geleceği açısından çok önemlidir. Çocuklara bu uygun ortamları yaratmak için de çocukları çok iyi tanımak ve bireysel farklılıklarının göz önünde bulundurulması gerekir. Okulumuzda da çocuklarımızı daha iyi tanımak ve onlara en uygun eğitim ortamlarını sunmak için eğitime başlamadan önce öğrencimizin anne ve babası ile bir ön görüşme yapmaktayız. Bu ön görüşmeye okul kurucuları ve okul pedagogumuz birlikte girmektedirler.

Ön görüşmede gerekli bilgiler alındıktan sonra öğrencimiz sıcak yuvamızda eğitimine başlamaktadır. Eğitim yılı boyunca da çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimi, bilişsel becerileri, dil becerileri ve psikomotor gelişimi hakkında velilerimize bilgi vermek amacıyla aylık veli görüşmeleri yapılmaktadır.

Rehberlik çalışmaları:

Veli Görüşmeleri: Pedagogumuz bireysel veli görüşmelerinde çocuklarımızın sosyal ve duygusal gelişimi, bilişsel becerileri, dil becerileri ve psikomotor gelişimi, arkadaş ilişkileri, destek alması gereken alanlar ve bu alanlar hakkında yapılabilecekler hakkında velilerimize bilgi verir. Görüşme isteyen velilerimizin okulumuzu arayıp, randevu almaları gerekmektedir.

Aile Danışmanlığı: Öğrencilerimizin anne ve babalarının talepleri üzerine zorlandıkları ve ya problem yaşadıkları konularda ailelerimize psikolojik danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Makaleler: Her ay hazırlanan eğitim programları ile birlikte okul pedagogumuzun velilerin ihtiyacına göre hazırladığı çocuk psikolojisi ile ilgili yazılarda velilerimize gönderilmektedir.

Seminerler: Sene içerisinde belirli dönemlerde ailelerin ihtiyacına göre bazı konular belirlenmekte ve bu konular hakkında okul pedagogumuz ve dışarıdan gelen uzmanlar tarafından seminerler düzenlenmektedir.3 Ekim 2009 tarihinde ‘Çocuğunuzun Size Oynadığı Oyunlar’ konulu seminer Yrd. Doc. Dr. Oktay Aydın tarafından velilerimize verilmiştir.

Öğretmen Paylaşımları: Her çocuk hakkında sınıf öğretmeni ile ayrı ayrı değerlendirmeler yapılmakta ve çocukların sınıf içerisindeki durum ve davranışları konuşulmaktadır. Öğretmenler çocukların gelişim özellikleri konusunda bilgilendirilmekte ve olumsuz davranışlar karşısında nasıl davranmaları gerektiği konusunda öğretmenlere önerilerde bulunulmaktadır.

Çocukları Değerlendirme Çalışmaları: Çocuklarımızın ilgi ve yetenekleri, arkadaşları ile olan ilişkileri, öğretmenler ile olan ilişkileri, kişilik yapısı, oyunlarda aldıkları roller ve bunun kişilik özellikleri ile olan ilişkileri, çizdikleri resimler ve duyguları arasındaki ilişkileri pedagogumuzun okulumuzda yapmış olduğu gözlemler, uyguladığı bireysel çalışmalar, oynadığı bireysel ve grup oyunları, resim çalışmaları, yapmış olduğu bireysel öğrenci görüşmeleri ve bireysel veli görüşmeleri ile analiz edilmektedir.

Ayrıca okulumuz 4 ve 5 yaş öğrencilerine gelişim testi ve 6 yaş öğrencilerimize de okula hazır olma durumlarını takip etmek amacıyla okul olgunluğu testi uygulamaktadır. Bu test sonuçları bireysel veli görüşmeleri sonucunda velilerimiz ile paylaşılmakta ve desteklenmesi gereken gelişim alanları hakkında velilerimize önerilerde bulunulmaktadır.

Her ay çocukların gelişim özellikleri pedagogumuz ve sınıf öğretmenleri tarafından gözlemlenmekte ve bu velilerimize gelişim gözlem formu olarak yollanmaktadır. Bu gelişim formlarının bir örneği de okulumuzda her öğrenci için hazırlanan gelişim dosyalarında bulunmaktadır. Bu gelişim gözlem formunu sınıf öğretmenleri ve okul pedagogumuz birlikte doldurmaktadırlar. Bu sayede hem velilerimiz hem pedagogumuz hem de öğretmenlerimiz çocukların gelişim grafiklerini bu formlar sayesinde takip edebilmektedirler.

Pedagogumuz öğrencilerimizin dikkat, görsel algı ve hafıza becerilerini arttırmak amacıyla her hafta çocuklarımızla bu becerilere yönelik oyunlar oynamakta ve çalışmalar yapmaktadır.

Ayrıca pedagogumuz yapmış olduğu gözlemler, çalışmalar ve öğretmenlerden aldığı geribildirimler sonucunda davranış ve uyum sorunu yaşayan öğrencilerimizi belirlemekte ve bu öğrencilerin velilerini bu konu hakkında bilgilendirmektedir.

Gözlemlenen davranış ve uyum problemi hakkında veli, öğretmen ve pedagog işbirliği içerisinde bir strateji belirler ve bu stratejiye uygun bir program çocuğa hazırlanır.

Süreç içerisinde bu programın takibi okul pedagogumuz tarafından yapılır.

Gerekli görülen yerlerde aile problemin çözümü için başka bir uzmana yönlendirilir ve yönlendirilen uzman ile işbirliği içerisinde bir program yürütülür. Ayrıca pedagogumuz yönlendirilen diğer uzmandan yapılan çalışmalar hakkında rapor ister ve bilgi alır, bu raporlar da çocukların bireysel gelişim dosyalarına eklenir ve çocukların takibi bu şekilde yapılır.

HER ÇOCUK ÖZELDİR,
HER ÇOCUK YARATICIDIR VE
OKUL ÖNCESİ DÖNEM BU YARATICILIĞIN İLK ADIMIDIR
UNUTMAYIN Kİ TEMELİ İYİ ATILAN BİR YARATICILIK
HİÇBİR ZAMAN KÖRELMEZ…

PSİKOLOJİK DANIŞMAN-PEDAGOG : SONAY TUĞRUL

Telif hakkı © 2010 www.ozeladaanaokulu.com • Tüm hakları saklıdır.
Nego Tasarım